A rovarirtás, kártevőmentesítés, illetve az ellenük való védekezés különösen fontos, hiszen ha a kártevők tömegesen elszaporodnak, számos fertőző betegséget terjeszthetnek. A megelőzés és az irtás eltérő, azonban egymást kiegészítő eljárás, s ugyanolyan fontos is, hisz segítségükkel megelőzhetőek a különféle járványok és betegségek kialakulása.
A rovarirtás eredményessége több feltételtől is függ, többek között fontos a megfelelő eljárás kiválasztása, mely mindig a kártevő fajtájának, a védekezés céljának, illetve a sajátosságok figyelembevételével történik.
Melyek a rovarirtás módszerei?
Az egyik eljárás a permetezés, amely egy tartós méregmezőt alakít ki. A permetezőszert vízzel hígítják, s így juttatják a kezelendő felületre. Az eljárás úgy lesz hatásos, ha egyenletes az elosztás, illetve, ha helyes az irtószer adagolása.
A hidegköd-képzés során mechanikus úton, köd formájában kerül kiporlasztásra a szer, a ködöt a rovarok tartózkodási helyére irányítják. Ezt az eljárást a mászó rovarok esetében alkalmazzák.
Az ULV-eljárás szinte megegyezik a hidegköd-képzéssel, a különbség annyi, hogy amíg a hidegköd-képzéssel kijuttatott szemcsék átmérője 20-50 mikrométer, addig az ULV eljárásnál 5-20 mikrométer közötti cseppeket juttatnak ki a felületre.
A kártevőirtást porozással is végzik, melynek során a port egy vékony rétegben kijuttatják a rovarok búvóhelyére, illetve vonulási útjaira.
Szakemberek által kiegészítő eljárásként alkalmazható a füstképzés. Először permetezéssel kialakítanak egy méregmezőt, ezután a kezelendő terület nyílászáróit becsukják. Kihelyezik a megfelelő számú patront vagy tablettát, a füstképzés után viszont alapos szellőztetés szükséges.
Élelmiszer látogató rovarok esetében a legelterjedtebb és leghatásosabb módszer a mérgezett csalétek kihelyezése, amely gél formájában történik.
Miért hívjunk szakembert?
Sok panelház, valamint az ahhoz kapcsolódó csatornahálózat fertőzött csótánnyal. A csótányoknál követelmény a teljes kiirtás. Gélezéses technológiával tisztán és gyorsan lehet megszabadulni ezektől a kártevőktől. A csótányirtáshoz rendkívül fontos, hogy szakembert hívjunk, mert minél előbb fordulunk professzionális segítséghez, annál nagyobb eséllyel tudják felszámolni 100%-osan.
A darázsirtás különös óvatosságot igényel, mindenképpen forduljunk hozzáértő segítségéhez. Permetezést, füstképzést, hidegköd-képzést és ULV-eljárást zárt térben alkalmaznak az irtásukhoz. A padlástérben vagy bokrokon lévő fészkeket porozószerrel, valamint speciális aeroszol alkalmazásával tudják kiirtani, forró vízzel a földben kialakított fészekben élő darazsak irthatóak.
A hangyák kevésbé veszélyesek egészségügyi szempontból mint a csótányok, azonban higiénés szempontok miatt ezeket a rovarokat is célszerű irtani. Napjainkban már kiváló, hosszú távon működő kártevőirtószerek állnak a szakemberek rendelkezésére, sőt a hangyairtás már gélezéses technológiával is elvégezhető.
A fáraóhangyáktól csak akkor lehet megszabadulni, ha a panellakás egy adott lépcsőházának valamennyi lakásában elvégzik a csalétkes irtást. A csalétket a dolgozó hangyák behordják az anyáknak, így terméketlenné teszi őket az anyag.
A különlegesebb rovarok, mint például az ágyipoloska, bodobács vagy a bolha esetében is célszerű hozzáértő személyhez fordulni, hiszen ezek is szakértő által történő irtási eljárást igényelnek, a cél a teljes kiirtás, a helyiség mentesítése.
Számtalan élőlénnyel találkozhatunk a lakókörnyezetünkben, amelyek tulajdonképpen semmilyen problémát nem okoznak. Azonban, ha ezek a rovarok vagy rágcsálók veszélyeztetik az egészségünket, akkor professzionális rovarirtás szükséges. Ilyenkor mindig ajánlott szakemberhez fordulni, hiszen minden kártevő más-más speciális irtási eljárást igényel.